zbojnickiegroup nalezymy

Niesztampowy pomysł na imprezę integracyjną!

Artykuły

Oscypki

OSCYPEK, BRYNDZA PODHALAŃSKA / WOŁOSKA, REDYKOŁKA, SER GAZDOWSKI, BUNDZ OWCZY, GOŁKA OWCZA, KORBACZE WĘDZONE, SERY Z MLEKA KROWIEGO, SERY MIESZANE - GÓRALSKIE STANOWISKA HANDLOWE POD IMPREZY PLENEROWE

 

Nasze zbójnickie eventy odbywają się pod patronatem Czeskiej Centrali Ruchu Turystycznego oraz Narodowego Centrum Turystyki Słowackiej!

 

czechy1 slowacja1

 

Podczas imprez plenerowych, pikników firmowych posiadamy 2 budki góralskie z oscypkami, bryndzą podhalańską / wołoską, redykołkami, bundzem owczym, serkami pasterskimi, gałkami owczymi, korbaczami wędzonymi, serkami z mleka krowiego.Zapraszamy do współpracy!

faktury 107 faktury237

Wszystkie nasze produkty są certyfikowane, odkupowane przez nas od najlepszych polskich serowarów z Podhala i Beskidów.

Produkty przez nas sprzedawane cieszą się ogromnym powodzeniem wśród ludzi ceniących sobie oryginalny regionalny smak, wysoką jakość. Serki przez nas sprzedawane nie zawierają żadnych konserwantów. Wszystkie produkty są hermetycznie zapakowane, co zapewnia serkom dużą świeżość.

Nasz personel posiada zawsze aktualne książeczki sanitarno – epidemiologiczne, a stanowiska utrzymywane są w dużej czystości.

faktury234 faktury235

Zobacz zdjęcia z imprezy na której wytwarzany jest oscypek

BRYNDZA

Ser ten posiada kolor biało kremowy, jest to serek pikantny, wytwarzany z mleka owczego (czasami z małą domieszką mleka krowiego), ma intensywny, relatywnie słony smak i konsystencję pasty. Bryndza to miękki podpuszczkowy ser produkowany z owczego mleka, w Polsce, Słowacji, Czechach, Ukrainie i Rumunii czyli krajach przez które przechodzi Szlak Zbójników Karpackich. Bryndza wyrabiana jest od maja do października każdego roku.

Otrzymany z owczego mleka bundz kruszy się i pozostawia w cieple przez około 2 tygodnie (do dojrzenia pod wpływem enzymów wydzielanych przez pleśń Oidium lactis). Jest to tradycyjny sposób otrzymywania bryndzy. Bryndza zawiera około 45% tłuszczu, 50% wody i 2-3% soli. Słowo bryndza pochodzi z języka wołoskiego (por. rum. brânză – "ser").

Tradycja wytwarzania bryndzy sięga XVI wieku. W dawnych czasach bryndza była jednym z głównych składników pożywienia górali, którzy na wiele miesięcy opuszczali rodzinne domy, aby paść na halach wysokogórskich owce. Górale jedli bryndzę z chlebem lub polewali nią ziemniaki.

faktury224 faktury225

OSCYPEK

Oscypek, oszczypek to twardy wędzony ser przygotowywany z mleka owczego, charakterystyczny dla polskich gór, szczególnie Podhala, Pienin i Beskidów. W smaku jest nieco pikantny, lekko słonawy i posiada aromat dymu z ogniska.

Produkowany w postaci niedużych, wrzecionowatych bloków z typowym dla regionu zdobieniem brzegów. Zdobienie odciskane jest w rozszczepialnej drewnianej foremce, tzw. "oscypiorce". Właśnie od scypania (rozszczepiania) tych foremek pochodzi najprawdopodobniej nazwa sera: gwarowe uozscypek (uproszczone następnie do uoscypek) można przetłumaczyć jako rozszczepek.

Tradycyjnie jego wyrobem trudnią się bacowie na hali. Po wydojeniu owiec do drewnianego skopka – "gielety" mleko zlewane jest przez lniane płótno (w ten sposób odcedza się np. źdźbła trawy itp.) do drewnianej "puciery" (rodzaj kadzi). Następnie należy dodać "klog" (wysuszoną i sproszkowaną podpuszczkę), dzięki temu z mleka powstaje masa serowa, którą należy odcisnąć i uformować. Podczas odciskania ser maczany jest w gorącej wodzie. Po uformowaniu sera moczy się go przez dobę w solance – "rosole", która usuwa z niego nadmiar wody w procesie osmozy (kąpiel ma też własności bakteriobójcze). Po wymoczeniu sery leżakują na górnej półce w bacówce i są wędzone. Tradycyjnie w bacówkach płonął ogień podsycany drewnem sosnowym lub świerkowym. Sery podczas leżakowania wędziły się w jego dymie.

Podczas wyjścia na redyk odmierzano ilość mleka dawanego przez owce każdego z gospodarzy, czynność ta była powtarzana po ich powrocie z hal. Na tej podstawie ustalano liczbę oscypków, które należały się właścicielom stad i pasących je latem górali. Oscypki zatem były też używane do rozliczeń pomiędzy gazdą a bacą i bacą a juhasami. Oscypki były też jednym z najbardziej ulubionych posiłków zbójników karpackich. Spotykane są także serki o bardziej nietypowych kształtach (np. koguta lub kaczek), zwykle są to redykołki.

faktury226 faktury227

Od 2 lutego 2007 góralskie oscypki są drugim (po bryndzy podhalańskiej) polskim produktem regionalnym chronionym przez prawo unijne – uzyskały status Chronionej Nazwy Pochodzenia (PDO).

Opóźnienie było związane z protestem Słowacji, który został złożony w jednym z ostatnich możliwych terminów. Ostatecznie doszło do porozumienia i ustalono, że słowacki ostiepok, mimo wspólnej historii powstania, jest odrębnym produktem regionalnym. Podczas rejestracji jednoznacznie określone zostały parametry oscypka (m.in. maksymalna zawartość domieszki mleka krów rasy czerwonej – na 40%) oraz gminy, w których może być produkowany. Ser może być wyrabiany wyłącznie w okresie od maja do września, zaś sprzedawany do końca października. Powinien ważyć od 60 do 80 dag i mierzyć od 17 do 23 cm.

faktury231  faktury233

Ze względu na powszechną dotąd praktykę sprzedawania gołki pod nazwą oscypek, wielu sprzedawców zdecydowało się zmienić nazwę sprzedawanego wyrobu na "scypek". Jest to niezgodne z obowiązującym prawem, gdyż wprowadza konsumentów w błąd, dodatkowo ser ma podobny kształt jak chroniony ser, co również jest mylące. Oscypek jest wrzecionowaty, gołka bardziej walcowata.

REDYKOŁKA - SEREK GAZDOWSKI WĘDZONY

Redykołka to rodzaj sera wytwarzanego głównie na Podhalu. Mówi się o nim, że jest „młodsza siostrą oscypka”. Często redykołka mylona jest z oscypkiem. Redykołka robiona jest z resztek przetworzonego bundzu, pozostałych z wyrobu oscypka. Często w kształcie zwierząt, parzenic serca lub wrzeciona. Niegdyś popularny jako upominek, dawany zawsze w parach (po 2 sztuki) przy okazji redyku. Jest to serek wyrabiany z mleka krowiego. Redykołka ma fikuśne kształty, idealnie nadaje się na grilla (podawany z żurawiną).

faktury228 faktury229

BUNDZ OWCZY

Bundz, bunc to ser z mleka owczego, rodzaj twarogu. Proces produkcji buncu w pierwszej fazie wygląda tak samo jak wytwarzanie oscypków. Zlane do „puciery” mleko „klaguje” się, czyli doprowadza do ścięcia białka zawartego w mleku przez enzymy zawarte w podpuszczce z żołądków młodych cieląt. Powstały skrzep serowy parzy się następnie przez kilka minut w temperaturze około 70 °C. Ser odcedza się na płótnie w postaci dużych brył. Otrzymuje się ser o łagodnym smaku. Produkowany jest głównie na Podhalu. Odciśnięta serwatka to żentyca. Walory smakowe buncu nie są stałe. Najsmaczniejszy jest bunc z wiosennego wypasu owiec, z maja, ma nawet swoją zwyczajową nazwę: bunc majowy. Jeszcze do nocy św. Jana tradycyjnie uważany jest za przysmak. W smaku jest słodkawy. Można ten serek wędzić. Idealnie smakuje na kanapce pokrojony w plasterki i przyprawiony szczyptą soli. Zimą serek ten wyrabiany jest z mleka krowiego.

SERY Z MLEKA KROWIEGO

faktury230 faktury232

KORBACZ (WĘDZONY LUB NIEWĘDZONY)

Korboc to rodzaj sera góralskiego produkowany z mleka krowiego. Jego historia sięga blisko dwustu lat. Kształtem przypomina długie nitki makaronu, najczęściej splecione w warkocz lub wiązki. Smak ma łagodny, mniej słony niż oscypek, nie jest też tak twardy. Bardzo często podawany jako zakąska na góralskich weselach, stanowi też dodatek wielu sałatek i innych potraw. Jest to idealna przekąska do piwa. Można spotkać korbacze wędzone o ciemnobrązowej barwie oraz całkiem jasne, niewędzone.

GOŁKA

Gołka to tradycyjna nazwa wędzonego, krowiego sera produkowanego w sposób zbliżony do oscypka, który produkowany jest z mleka owczego. Czasami jest on mylony z oscypkiem ze względu na stosowanie podobnych form (oscypek - wrzecionowaty, gołka - walcowata), jednak smak obu serów jest zupełnie inny. Produkowany był przez górali w dawnych czasach w okresie jesienno-zimowym, kiedy owiec nie dojono.

 

POKAZ WYRABIANIA OSCYPKA

Zapraszamy Państwa do zorganizowania pokazu wyrobu oscypka! Podczas tej góralskiej imprezy zapoznacie się z procesem powstawania oscypka – króla polskich serów!

Zobaczycie jak skomplikowane i czasochłonne jest wyrabianie oscypka - twardego serka owczego, solonego i wędzonego, kształtu baryłkowatego o zwężonych końcach, wyciskanego w drewnianych często rzeźbionych artystycznie formach.

faktury 150 faktury 176

Baca opowie Wam zabawne historie związane z wyrobem tego sera. Uśmiejecie się po pachy! Podczas pokazu dowiecie się też co to jest redyk i jakie są podstawowe sprzęty służące do przechowywania i gotowania mleka przy wyrobie sera:

 • gielety - duże drewniane naczynia, zwężające się ku górze, służące do dojenia owiec;
 • puciery - naczynia używane do zlewania mleka z udoju, a także przy wyrobie sera oraz do przechowywania kwaśnej żętycy;
 • saty (powąski) - kwadratowe białe płótna, służące do cedzenia mleka;
 • obłonki - specjalne drewniane obrączki, które podtrzymują satę;
 • werule - trzepaczki do bełtania ściętego mleka;
 • cioski - do mieszania żętycy;
 • grudziorki - płachty lniane, w których obcieka świeży ser;
 • wanechy inaczej ochle - duże okrągłe łyżki.
 • cerpoki (czerpaka) służące do mierzenia sera przy wyrobie oscypków.

Pokaz jesteśmy w stanie przeprowadzić w dowolnym miejscu w kraju i za granicą.

Zapytaj o cenę!

faktury 100 faktury 101

Jak wyrabiać oscypka? Zdradzimy ci nasz sekret!

Po ścięciu się mleka, ser zbiera się w jeden bundz, który baca nakłada po kawałeczku do przygotowanego wcześniej cerpoka, w którym wyciska serwatkę a jednocześnie odmierza potrzebną ilość sera do jego wyrobu.

Gdy ser jest odpowiednio wygnieciony, doświadczony baca wyjmuje serek z tzw. cerpoka na dłoń i formuje w kulę, a potem wkłada ją do gorącej wody. Gdy serek się sparzy po około 10 minutach, wyjmuje ją i wygniata z niej serwatkę tak, aby ser nie wystygł.

Pod wpływem ciągłego wygniatania i parzenia serek robi się elastyczny i dobrze się go formuje. Gdy ser jest już odpowiedniej konsystencji, juhas przekłuwa kulę cienkim drutem i ciągle wygniata serwatkę, która spływa ze środka serka po drucie.

Przekłutej kuli juhas nadaje stopniowo owalny kształt oraz zakłada na środkach serka obrączkowatą, dwudzielną foremkę, a wystające końce serka formuje się w fikuśne stożki. Gdy końce są uformowane, wyjmuje się drucik. Gotowy serek, ma odciśnięty wzór. W dalszej kolejności oscypka parzy się jeszcze raz a potem zanurza w zimnej wodzie.

faktury 131 faktury 132

Po zrobieniu oscypków wkłada się je do tzw. słonego rosołu na około 24 godziny. Sól wyciąga z sera wodę, a tzw. bejcowanie przyczynia się do równomiernego zasolenia sera, który pokrywa się grubą i twardą skórą. Sól też idealnie konserwuje serek.

Gdy słona kąpiel dobiegnie końca oscypki wypłyną na górę. To znak, że serki są gotowe do dalszej obróbki.

Kolejnym etapem wyrobu oscypka jest jego wędzenie w dymie ogniska. Oscypek musi być wędzony minimum 3 dni, a zdarza się że i 14 dni.

Z resztek sera wyrabiane są redykołki o kształtach kaczki, jelenia, owcy, parzenicy, serca i rozdawane przez bacę znajomym jako upominki.

faktury 137 faktury 139

Co to jest redyk?

Na wiosnę każdego roku odbywa się uroczysty redyk, czyli wypędzanie stad (kierdli) owiec na pastwiska wysokogórskie na okres całego lata.

Redyk to uroczyste wyjście pasterzy ze stadami owiec na wypas na górskich halach (redyk wiosenny) a także ich powrót z wypasu (redyk jesienny). Redyk jesienny zwany jest gwarowo uosod, co wywodzi się od słowa uosadzić (ôsadzić), osadzić owce z powrotem do poszczególnych gospodarstw. Istnieje również teoria, że wywodzi się ono od słowa uozchod (ôzchod), czyli rozchód, rozejście się owiec pojedynczych gazdówek (gospodarstw).

Pobyt na hali rozpoczyna się w dzień św. Wojciecha (23 kwietnia), kończy zaś w dzień św. Michała Archanioła (29 września). Ten sposób wypasu owiec jest reliktem panującego niegdyś powszechnie w Karpatach rolnictwa transhumancyjnego.

faktury 159 faktury 173

Wyjściu i dotarciu bacy, juhasów i owiec na górskie hale towarzyszą zawsze tradycyjne obrzędy, np.:

 • zapalenie watry (świętego ognia) w pasterskiej bacówce,
 • mieszanie: na polanie stawiana (wbijana) jest mojka - jodłowa gałąź (tuż obok niej - żelazny kołek mający symbolizować siłę i zdrowie obecnych na hali), wokoło której kierdel zaganiany jest trzykrotnie. Celem tego jest zespolenie owiec - zazwyczaj pochodzących od różnych gospodarzy - w jedną gromadę, co zapobiega oddalaniu się i ucieczkom pojedynczych zwierząt. Rola bacy to pociągnąć stado za sobą, a ułatwia mu posypywanie stada solą z trzymanej przy boku grudziarki; juhasi z pomocą psów, gwizdania i okrzyków podrywają stado, które w ślad za bacą zaczyna okrążać wokół wbitej gałęzi. Uwaga juhasów jest skierowana na owce, gdyż żadna z nich nie może wypaść poza zatoczony krąg. Wierzono bowiem, iż ile owiec wypadnie poza krąg tyle zginie w nadchodzącym sezonie (zostaną zagryzione przez dzikie zwierzęta, zgubią się - odłączą się od stada).
 • modlitwa: baca wchodzi w środek stada, on i juhasi klękają na oba kolana, i wzywa do modlitwy przybyłych gospodarzy oraz otaczających go gości. Odmawiane jest "Ojcze nasz" i "Zdrowaś Maryjo" za szczęście i pomyślność pięciomiesięcznej gospodarki szałaśniczej;
 • liczenie: odbywa się przy wpuszczaniu owiec do koszaru - ważne do rozliczenia się z gospodarzami, którzy oddali swe zwierzęta pod opiekę bacy. Liczenie odbywa się do dziesiątki, za każde dziesięć owiec, juhasi (liczy kilku z nich by uniknąć pomyłki) odcinają jedną rysę na desce wyjętej z koszaru.

faktury 177 faktury 169

Pytomy Wos piyknie na pokaz wyrobu oscypka!

 

POKAZ STRZYŻENIA OWCY

Specjalnie dla Państwa zorganizujemy pokaz strzyżenia owiec. Gwarantujemy, że owieczki nie ucierpią w tym pokazie, a wszystko odbędzie się tak, jako bywało dawnymi czasy u nas w górach. Tradycyjnego strzyżenia owiec nauczyli nas nasi dziadowie i pradziadowie.

Dzieci i młodzież, ale również i dorośli będą mogli na żywo zobaczyć jak się strzyże owcę. Na pamiątkę po pokazie weźmiecie sobie próbkę wełny z ogolonej owieczki.

faktury 186 faktury 189

Zobaczycie jak sprawnie idzie naszemu bacy i juhasowi strzyżenie owieczki. Owce i barany strzyże się tylko raz w roku. Także jest to nie lada gratka! Nie będziecie żałować! Pokażemy Wam jak to górale bardzo sprawnie i bez stresu dla owieczki w kilka minut potrafią zrobić jej „odnowę biologiczną po góralsku”.

faktury 194 faktury 203

Tak robi się w górach od setek lat. Człowiek z wełny ma pożytek, a owieczki są z tej „odnowy biologicznej” wyjątkowo zadowolone, bo nie jest im tak ciepło latem, jak słonko skwarzy. Hej!

 

 

Wyślij zapytanie / Zarezerwuj zbójnicką imprezę

 Pytomy Wos piyknie na zbójeckie imprezy z Karpackimi Zbójami!

Zapytaj o cenę! Napisz, zadzwoń, zarezerwuj!

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Tel Mob. +48 609 789 879, 33 475 96 52

Chcesz kupić oryginalny upominek z Beskidów? 
Kup go u nas w zbójnickim sklepie na Allegro
 www.zbojnickisklep.na.allegro.pl    

 

Rezerwujac u nas imprezę wspomagasz UNICEF!

UNICEF media award

 

 

 

 

Współpracujemy